
Minden, amit a koszmóról tudnod kell
Gyakran előfordul pici babáknál, hogy foltokban fehér vagy sárgás színű bőrhámlás alakul ki a fejbőr hajjal borított részén, valamint a szemöldök területein. Ez az elváltozás a koszmó, amely elsőre egészen ijesztő lehet a szülők számára, azonban egy fájdalommentes és könnyen kezelhető bőrprobléma. De mit is kell róla tudnod?
A koszmó leginkább a babák első évében jelentkezhet, de előfordul, hogy óvodáskorban vagy még később tapasztalsz ilyet gyermekednél. Kellemetlen kinézetét az elhalt hámsejtek és a felesleges faggyú összetapadásából létrejött pikkelyszerű foltok hámlása okozza. Ez néhol zsírosabb, néhol szárazabb bőrfoltokat eredményez.
Miért alakul ki a koszmó?
A koszmó kialakulása a fejbőr rendellenes faggyútermelésére vezethető vissza. A gyorsan zsírosodó bőrfelület egyre inkább lúgos kémhatású, így csökken a szaruréteg víztartalma, és elindul a hámlás.
Vannak olyan babák, akik hajlamosabbak olyan bőrproblémákra, mint a koszmó, atópia, allergia vagy ekcéma. A már eleve érzékeny vagy száraz bőrű babáknál is könnyebben előfordulhatnak ezek, így különös odafigyelést igényel bőrápolásuk és a kozmetikumok megválasztása. A túlzott faggyútermelést a B-vitamin vagy a cink hiánya is okozhatja, hasonlóképp a rossz vérkeringés is. Ezen kívül érdemes odafigyelni, hogy jól szellőző anyagból készült sapkát adj babádra télen is, hiszen a fej izzadása is hozzájárul a problémák kialakulásához.
Hogyan lehet kezelni?
Ugyan a koszmó nem jár viszkető érzéssel vagy fájdalommal, azért kezelést igényel az esetleges felülfertőzések elkerülése végett. A folyamat egyszerű, ám igencsak hosszadalmas, így kitartást igényel.
Ha már jelen van a betegség, hetente háromszor-négyszer érdemes megmosni kisbabád haját kifejezetten koszmó ellen kifejlesztett samponnal. Webshopunkon és szaküzletünkben is találsz ilyen terméket, mely gondoskodik a faggyútermelés szabályozásáról, csökkenti a hámlást, és megvédi a pici fejbőrét. Ha esetleg a sampon alkalmazása mellett sem javul a helyzet, koszmó elleni gél vagy olaj beszerzését ajánljuk, viszont házi praktikaként olivaolajjal vagy búzacsíraolajjal is megéri próbálkozni.
Tehát lépésről-lépésre:
- Kend be a bőrfelületet olajjal, és hagyd hatni 30-60 percig! Ha nem szeretnéd, hogy otthon minden olajos legyen, használj cérnasapkát vagy valamilyen vékony kendőt!
- Hajmosás előtt egy puha kefe segítségével távolítsd el az elhalt hámsejteket, de ezt megteheted hajmosás közben az ujjak körkörös mozdulatával!
- Jöhet a hajmosás!
- Finoman távolítsd el az esetlegesen hajban maradt darabkákat!
- Végül körömvirágkrémmel nyugtasd meg a baba fejbőrét!
Mindig bánj óvatosan a pici bőrével, és ha a tünetek nem javulnak, inkább súlyosbodnak, fordulj szakemberhez!