Babafürdetési alapok
Az újszülött fürdetése elsőre félelmet keltő feladatnak tűnhet, azonban a megfelelő előkészületek mellett hamar rutinosakká válnak a szülők. De mire is van elsősorban szükség? Mennyi ideig és hogyan zajlik egy baba fürdetése? Bejegyzésünkben minden fontos alapinformációt igyekszünk átadni, hogy jól felkészülhess.
Mire lesz szükséged?
Az első és legalapvetőbb teendő, a “fürdőfelszerelés” beszerzése. A lehető legzökkenőmentesebb fürdetés érdekében fontos, hogy minden kéznél legyen, így mi azt ajánljuk, hogy ezeket készítsétek elő:
- Babakád + állvány
- Kádba való babatartó
- Vízhőmérő
- Babasampon, babatusfürdő
- Mosdatókesztyű
- Kifogó
- Popsikrém
- Pelenka
- Pizsama
Mire kell figyelned?
Ha minden babaholmi megvan, akkor jöhetnek a legfontosabb tényezők, amik különös figyelmet érdemelnek. Gondolunk itt a víz hőmérsékletére, mennyiségére, a baba tartására és megfürdetésére, vagy a szoba hőmérsékletére.
A babák érzékeny bőre különös védelmet igényel, így vigyázni kell, hogy se túl meleg, se túl hideg ne legyen a víz. 36-37°C a legideálisabb, amit hőmérő segítségével érdemes ellenőrizni.
Mivel az első alkalmakkor csak néhány percet vesz igénybe a fürdetés, és kisbabád túl pici ahhoz, hogy “élvezze” a pancsolást, vagy hogy egyáltalán pancsoljon, csak 5-10 cm-nyi vizet érdemes engedni. A köldökcsonk leeséséig semmiképp se érjen köldökig a víz, hiszen ezt a területet nem érheti nedvesség.
A fürdőszoba hőmérséklete akkor a legjobb, ha kb. ugyanolyan, mint a többi szobában, így kiküszöbölve a váltakozó hőmérsékletek miatt esetlegesen kialakuló megfázásokat. 24-26°C-os szobahőmérséklet az ajánlatos.
Mennyi ideig és milyen időközönként?
Ugyan az esti fürdés a mindennapi rutin része egy család életében, mivel azonban a legkisebbek még nem tudják összekenni magukat, nem lesznek piszkosak, az első hetekben, hónapokban nincs szükség minden nap fürdésre. Természetesen nem gond, ha úgy alakítod ki a pici rutinját is, hogy annak alapvető része a fürdés, viszont az első időszakban a hajlatok, a nemi szervek, a fenék, a nyak, az arc és a kezek tisztán tartása mellett nincs szükség alaposabb mosdásra minden nap.
Hogyan is csináld?
Mivel a baba még túl pici ahhoz, hogy megtartsa magát, a szülő egyik kezével kell, hogy tartsa őt, így másik kezével elvégezheti a tisztogatást. Legjobb, ha a hónalja alatt fogod meg, hogy a karod segítségével alátámaszthasd a fejét és a felsőtestét. A hát megtisztításához óvatosan fordítsd meg a picit a hasánál, mellkasánál fogva úgy, hogy közben a fejét is megtartod!
Praktikus segítség lehet egy babatartó, hiszen formai kialakítása lehetővé teszi mindkét kezed használatát azáltal, hogy helyetted tartja a picit.
A hajmosást nem érdemes minden nap beiktatni az első időszakban, hiszen a túl sok hajmosás a fejbőr kiszáradásához vezethet. Eleinte elég, ha egy fürdőkesztyű segítségével, babasampon nélkül tisztítod meg a pici fejét. Mivel a legtöbb baba nem szereti a hajmosást, érdemes a fürdetés végére hagyni.
Összességében érdemes tényleg arra fókuszálni, hogy a kellő tisztálkodás meglegyen, és ne ess túlzásokba. Az idő elteltével egyre magabiztosabban nyúlsz hozzá kisbabádhoz, így a fürdetést is egyre egyszerűbbnek fogod érezni. Persze nagyon fontos megemlítenünk, hogy a babák fürdetése 100%-os szülői felügyeletet igényel.