Bébikomp
Bébikomp
A bébikomp ellentmondásos babatermék. A kicsik nagyon élvezik az önálló mozgást, a tálcán elhelyezett csörgő, zörgő, zenélő játékokkal lefoglalják magukat, míg a szülők mást is csinálhatnak mellettük. Van valami gond ezzel? Ha ésszel és szívvel használod a bébikompot, és tudod, mi a legjobb gyermekednek, semmi. A napi fél óra kompozás nem ártalmas.
Ha mértékletesen, a baba önálló fejlődését tiszteletben tartva, nem siettetve használjátok változatos mozgásformák gyakorlására és egy kis unaloműzőnek, arra tökéletes. Sőt, van, ami hintaként is funkcionál.
A bébikompról
A bébikomp egy olyan babajármű, mely az egy éves, járni nem tudó korosztályt segíti az önálló helyváltoztatásban. Ellentmondásos megítélésű babatermék, amiről sok negatív vélemény látott már napvilágot. 5-6 hónapos kor előtt a komp semmiképp nem ajánlott, erre a használati útmutatók fel is hívják a figyelmet. A járást nyilván nem a kompban kell gyakorolni, ahhoz időt kell hagyni, ha ugyanis akkor ül bele a baba, amikor még magától erre nem lenne képes, megterheljük az izomzatát, melyet a földön kúszással, mászással kellene erősíteni.
Ha a baba életkorához és képességeihez mérten korán függőleges helyzetbe kényszerítjük, az befolyásolhatja az agy és a mozgás fejlődését negatív irányba, mert a mozgásfejlődés szakaszai egymásra épülnek, és minden szakaszra szükség van, arra épül a következő. A kompozás nem jár semmiféle hátránnyal, ha ezek a mozgásfázisok beépülnek a napi mozgásba. Ám ha kimaradnak, gond lehet a testtudattal és később akár az iskolai teljesítménnyel is, mivel ezek eredője a mozgásfejlődésben keresendő.
Biztonságos komphasználat
A közhiedelemmel ellentétben a komp nem igazán segíti a járást, hiszen más izmokat és képességeket használ közben a baba. Ám mivel hozzászoktatja a babát a korábbiakhoz képest új mozgásokhoz, ösztönzőleg hat rá. A gond inkább azzal van, hogy a gyerekek nem tudják, a komp nem tud lépcsőt mászni vagy küszöbön átlépni, mint ők, így a balesetveszély is nagyobb. Szerencsére a gyártók már olyan ellenállásokat építenek a keretbe, ami nem csak a küszöbön való átkelést, hanem a lépcsőn való esést is akadályozza.
Használata során előfordulnak balesetek, mint a kismotorokkal is, de főleg azért, mert a szülők felügyelet nélkül hagyták őket, vagy fejlettségükhöz képest mozgékonyságuk és sebességük képességeik fölé emelkedtek a kompnak köszönhetően, ami szintén megelőzhető lett volna. Kompozás során a baba a megszokottnál magasabban lévő dolgokat is elér, magára ránthat, és esély se lesz korrigálni, ha nem vagyunk mellette. Soha ne hagyd egyedül a gyereket semmilyen eszközben, és különösen vigyázz a küszöbökkel, lépcsőkkel és a szőnyegek sarkaival!
Nagyon fontos, hogy kinézettől és felkészültségtől függetlenül csak olyat használj, amiben mindkét lába leér a talajra. Ha a tálca a dereka alatt van, ne használd, mert könnyen kiborulhat belőle. Ügyelni kell a súly- és magassági korlátozásokra is, mert az egyensúly elvesztése rizikófaktor.
Ebben is jobb a mértékletesség
Napi több óra kompozás hátrányos, hiszen ez az időszak a változatos mozgásformákról kell, hogy szóljon. Szakemberek kezében viszont terápiás eszközként is funkcionálhat, a titok tehát a használat módjában van. Ha a babának van alkalma kúszni, eleget mászik, semmi baja nem lesz benne. Használjátok ki, hogy biztosítson nektek egy szusszanásnyi időt. Sem a komp, sem a babahinta nem képes a gondoskodó felügyeletet helyettesíteni, ezért csak akkor használd, ha tudsz rá figyelni. Akkor viszont higgy benne, hogy jó helyen van.