Fogápolás a kezdetektől
Fogainkra egész életünkben vigyáznunk kell, ezért fontos, hogy már gyermekkorban odafigyeljünk a megfelelő fog- és szájápolásra. Jogos a kérdés: mikor érdemes elkezdeni foglalkozni a pici szájhigiéniájával? A válasz: a legideálisabb időpont az, amikor az első fogacskák áttörik az ínyt, körülbelül hat hónapos korban. Fontos megjegyezni, hogy a tejfogak ápolása ugyanolyan fontos, mint a kifejlett fogaké, mert ennek elmaradása bizony a későbbi csontfogakon is meglátszik majd, illetve nagyban befolyásolja a gyermekek fogmosási szokásait is.
Megfelelő fogkefe
A kisbabák fogmosása mindig egy nagyon gondos folyamat. Kezdetben a fogzást elősegítő gyűrűhöz hasonló fogkefe is használható, mely segít hozzászoktatni a babát ahhoz, hogy fogkefe van a szájában. Napi kettő fogmosás javasolt, melyet puha, benedvesített babafogkefe vagy vattapálca segítségével érdemes elvégezni. A speciális, ujjra húzható babafogkefék nagyban megkönnyítik a hozzáférést a fogacskákhoz.
Megfelelő fogkrém
Fogkrém választásakor érdemes ügyelni a fluoridtartalomra, mely mennyisége életkortól függően változik. A fogkrémből általában elég egy borsónyi mennyiség. Fontos odafigyelni azonban, hogy semmiképp se nyeljék le a gyerekek terméket, mert ez a szervezetük megterheléséhez vezethet.
Legjobb mód a fogak tisztítására
Már az első fogacskák kibújása előtt gondoskodhatunk a pici szájhigiéniájáról. A MAM Oral Care Rabbit fogápoló nyuszi már 0 hónapos kortól alkalmazható az érzékeny fogíny tisztítására és masszírozására, valamint segít az első fogkefe könnyebb elfogadásában is.
A fogmosás folyamata lehet játék is, hogy kisbabánk ne kötelező rossznak fogja fel, hanem inkább élvezze ezt a mindennapi rutint. Meséljünk fogmosásáról szóló mesét, nézzünk együtt fogmosós videókat, vagy mosson együtt fogat az egész család!
A fogszuvasodás megelőzése már a kezdetektől elengedhetetlen, ugyanis a baktériumok a legkisebbek szájában is megtapadhatnak, és különböző problémákat okozhatnak a későbbiekben. Ennek elkerülésére (a fogak megjelenése után) az RKB módszer tud megoldást nyújtani:
R: Rágófelületek alapos tisztítása.
K: Körkörös kefemozdulatok. Gyakoroljunk a körkörös mozdulatokat a fogkefével a fog külső oldalán, ügyelve arra, hogy a gyermek nem zárja össze túlságosan a fogait!
B: Belső felületek tisztítása, vagy más néven a fogak “lesöprése”.
Fontos kiemelni, hogy ne csak magára a fogmosás folyamatára fordítsunk nagy hangsúlyt, hanem arra is, hogy a gyerkőc megértse miért fontos fogat mosni.
Ellenőrzés és ismétlés!
Minden fogmosás után ellenőrizzük le, hogy megfelelő volt-e a tisztítás, és sikerült-e eltávolítani minden lepedéket! Ha szükségesnek érezzük, ne féljünk megismételni a fogmosást, hisz így biztosan minden fogacska csillogni és villogni fog.