Kenguruk, Babahámok
A babahordozó kenguru babának és mamának is kényelmes hordozási eszköz. A kengururól nevezték el, mivel ez a hordozási mód sokban hasonlít az erszényben cipelt állatbébi kényelmes utazásához. A bélelt textilanyag stabilan tartja a testünkön a kicsit, has vagy hát felé fordítva.
Babakocsi helyett használhatjuk sétához, tömegközlekedési eszközökön, a baba megnyugtatására, altatására, lakáson belül is. A csatos hordozóban a baba élvezheti a szülő közelségét, akinek mindkét keze szabadon mozoghat, így bármilyen tevékenységet végezhet.
A kengurukról
A közismert babahordozó eszköznek egyre több követője van. Manapság már nem kell alternatív gyermeknevelési elveket vallani, hogy magunkra öltsük a kengurut, ami valójában egy textil zseb, amibe behelyezzük a kisbabát, majd egy kényelmes hátizsákhoz hasonlóan egy mozdulattal magunkra vesszük. Mivel beválik, egyre több anyuka és apuka használja mellkason vagy háton, ha házimunkát végez, főz vagy bevásárol.
Rövidebb utakon, ha nincs lehetőségünk babakocsit használni, vigyük hordozóban a babát, amelyben a súlya a szülő felé fordítva optimálisan oszlik el a háti és a derékrészen. A hordozó a baba gerincét és csípőjét ideális állásban támasztja meg, így kényelmesen alszik benne.
Hordoznék, de miben?
A legtöbb kenguru a beépített szűkítőbetétnek köszönhetően újszülöttkortól 13 kg-ig használható, utána már háti hordozó használata javasolt. A csatos kenguru állítható vállpánttal rendelkezik, ezért mindkét szülő használhatja. A beépített fejtámasz megvédi a babát a napsugaraktól, a széltől és esőtől, és stabilan tartja a fejét alvás közben. A gyermek egyre növekvő súlya kényelmesen oszlik el benne, így nem terheli túl az újdonsült szülők gerincét. A vállak helyett a csípőre tereli a súlyt a csípőn végigfutó öv segítségével.
Bármilyen testmagasságú felnőtt használhatja, ha az övek állíthatóak. Hason hordozásnál keresztpántosként, háton való cipelésnél a hátizsákhoz hasonló párhuzamos pántként kell beállítani. Könnyen tisztán tartható anyaga légáteresztő, ami maximális komfortérzetet biztosít. A fel- és levétele csak egy mozdulat.
A hordozás másik alternatívája a textil hordozókendő. Ez közelebb áll a természeti népek hordozási módszereihez. Ez is ideális tartásba hozza a kicsik fejlődő gerincét, de nehezebb fel- és lekötni magunkról.
A biztonsági csattal és tépőzárral rögzíthető csípőhordozó a csípőn cipelés helyett a gerinc számára kiegyensúlyozott csípőn hordozást valósítja meg. A nagyobb súlyú karonülő gyermekek vagy totyogók rövidebb ideig tartó, de annál megterhelőbb hordozásához ajánlott kiegészítő termék.
Hogyan jó hordozni?
A kenguru biztonságos babatermék, helyes tartásba kényszeríti a csípőt. A széles terpeszüléssel elkerülhető a csípőficam kialakulása. Az orvosok véleménye és a szülői megfigyelések egybeesnek, a helyes tartás az, amikor a baba térdei felérnek a köldökéig, és a popója mélyebben van. Ez a terpesztartás, az úgynevezett „békahelyzet”. Ebben a testtartásban a csípő előre hajlik, és a gerincet tehermentesítve a hát C alakot vesz fel. A szülőnek háttal fordított baba gerince nem gömbölyít, hanem homorít, ezért ezt kerülni kell. A babát nem zavarja, ha nem nézelődhet, neki csak a szülő közelsége számít.
A jó kenguru a derékrészen, valamint a combok között vastagon párnázott. A széles lábköz miatt a baba súlya nagyobb felületen oszlik el, a medencetájon egyik testrészt sem éri extrém terhelés. A helyesen megválasztott hordozóban a baba nem lóg, hanem valóban ül.