Milyen szabályozások vonatkoznak a gyerekülésekre?
Gyerekülés-vásárlásnál minden szülő számára a biztonsági faktor a leglényegesebb. Azonban nem csupán a termék szabványoknak való megfelelése, hanem annak szabályok szerinti használata is kulcsfontosságú. Mivel itt igazán a minőség számít, nagyobb összegű termékek kerülnek számításba, így érdemes jól megfontolni melyik gyermekbiztonsági rendszert vásárolod meg. De milyen szabályozásoknak kell megfeleljen a kiválasztott darab? Segítünk.
Mi szerepel a KRESZ-ben?
A 1/1975. (II. 5.) KPM-BM számú rendelet alapján gépjárműben csakis gyermekbiztonsági rendszerbe rögzítve utazhatnak a 150 cm-nél alacsonyabb gyermekek. Ilyen rendszer a babahordozó, a gyerekülés és az ülésmagasító. Természetesen, ezek rendeltetésszerű használatához a gyerkőc testsúlyának, illetve magasságának megfelelő modell szükséges, amit a gyártói előírásoknak megfelelően a jármű bekötési pontjain rögzíteni kell. A gyereküléshez tartozó - általában 5 pontos - biztonsági övet kötelező minden esetben alkalmazni. 3 éves kor alatt magasságtól függetlenül gyerekülést muszáj használni.
Az újszülöttek, igazán pici babák szállítása menetiránynak ellentétesen a legbiztonságosabb, ezt azonban első ülésen csak és kizárólag akkor lehetséges, ha nincs vagy deaktiválható a légzsák.
Ha a gyerkőc eléri a 135 cm-es magasságot, a hátsó ülésen már nem kötelező a gyerekülés. Az első ülés esetében 150 cm a határ.
Milyen szabványoknak kell egy gyerekülésnek megfelelni?
A gyerekülések besorolása jelenleg két európai szabvány szerint történhet. Az egyik az ECE-R 44, amely a gyermek súlya alapján kategorizálja a gyermekbiztonsági rendszereket. Ezek az ülések ISOfix vagy biztonsági öv segítségével rögzíthetők. Az ennek a szabványnak megfelelő termékekben 9 kg-ig utazhat a gyermek menetiránnyal szemben. Ütközési tesztet pedig mindkét irányba való rögzítés esetén végeztek. A megfelelő méretet a következő paraméterek alapján válaszd ki!
- 0 csoport: 0-10 kg -› 6 hónapos korig
- 0+ csoport: 0-13 kg -› 15 hónapos korig
- I csoport: 9-18 kg -› 9 hónapostól 4 éves korig
- II csoport: 15-25 kg -› kb. 4-től 6 éves korig
- III csoport: 22-36 kg -› kb. 6-tól 12 éves korig
A másik szabvány az ECE-R 129, más néven iSize szabvány. Azok az ülések, amik már ennek felelnek meg, a gyermek testmagassága alapján kerültek különböző osztályokba. Ebben az esetben olyan szempontoknak kell megfelelnie a terméknek, amelyek az oldalról érkező ütközéssel szembeni minél nagyobb védelmet támogatják. Így oldalsó ütközési teszten is átestek, s csak ISOfix-rendszer segítségével rögzíthetők. A gyerkőc legalább 15 hónapos koráig menetiránnyal ellenkezően utazhat ilyen szabvánnyal ellátott ülésben.
A gyerekülések háttámláján vagy alján található narancssárga matrica ad bővebb információt, hogy a termék melyik szabványnak felel meg, milyen autóba rögzíthető (universal, semi-universal vagy specific), milyen csoportba tartozik, melyik országban folytatták le a megfelelési eljárást stb. Éppen ezért ezt a jelzést nem szabad eltávolítani!
Mivel a 2013 februárja után gyártott EU-s autók mindegyikében megtalálhatók a hátsó ülésen (egyes modellekben az első ülésen is) az ISOfix kampók (egymástól 28 cm-re), értelemszerű volt, hogy az új szabványban már ez is alapkritérium legyen. A gyerekülés ebben az esetben a karosszériavázhoz van rögzítve, tehát ez sokkal biztonságosabb módja az ülés stabilizálásának.
A régebbi típusú autókban biztonsági öv segítségével rögzítheted az ülést, azonban a különböző autómodelleknél különböző hosszúságúak lehetnek, így vásárlás előtt nem árt leellenőrizni, milyen hosszúak a biztonsági övek.
Vásárlás előtt mindenképp ellenőrizd az autód adottságait, és gyermeked súlyának, magasságának és korának megfelelően válassz a termékek közül! Amennyiben több gyermek utazik a hátsó ülésen, kalkulálj a gyerekülések szélességével, hogy biztosan elférjenek egymás mellett! Végül pedig ne feledkezz meg arról, hogy minden terméknek van egy ajánlott használati ideje! Nem érdemes a gyerkőc biztonságát kockáztatni azzal, hogy “még egy kicsit biztos bírja”.
Széles gyerekülés-kínálatunkat IDE kattintva éred el.