Ülésmagasító
Ülésmagasító
Mire gyermeked eléri a 135 cm-es magasságot, kényelmetlen lehet számára az autósülés. Nagyobb termetű gyerek vállát már szoríthatja az oldalsó rész, ilyenkor itt az ideje az átalakításnak. Ha ilyen ülésetek van, a háttámla eltávolítható. Ha nem ilyen kivitelt választottál korábban, most szüksége lesz a gyerkőcnek egy ülésmagasítóra, amibe már sokkal könnyebben tud beülni és kiszállni, valamint a bekötés is egyszerűbb lesz. Az ülésmagasító célja, hogy olyan magasságba emelje a kisgyereket, hogy az autó beépített biztonsági övrendszere ne vágjon a nyakába.
Ha több súlykategórián keresztül használtátok a gyerekülést, a gyerkőc 10 éves kora környékén elérkeztek a végső fázishoz, amikor már nem bővíthető tovább. Ekkor pár csavart kivéve a háttámla eltávolításával ülésmagasító lehet az ülésből. A belső övvel rendelkező típusnál le kell akasztani a belső öveket is, ez kicsit bonyolultabb feladat, de nem ördöngösség. Igyekezz a háttámla leszerelésével addig várni, ameddig lehet, ez ugyanis nagyobb biztonságot nyújt a kicsik törékeny testének az oldalsó védelmi eszközök miatt. Idővel azonban az átalakítás nem halogatható tovább. Ha kinőtte ideje továbblépni.
Az ülésmagasító használata kötelező
A jogszabályok szerint, ha a gyerek már 135 cm-nél magasabb, de az autó biztonsági öve magasító nélkül még nem rögzíti őt megfelelően, ülésmagasítóba kell ülnie. A magasítók csak 10 cm magasságot tesznek hozzá a törzs magasságához mégis kötelező használni őket egy pár évig, míg az öv megfelelő magasságba nem kerül. Így bármilyen kényelmetlen is, meg kell oldani. A gyermek súlyának és magasságának megfelelő gyermekülés biztosítása a szülő felelőssége.
De mi van akkor, ha a meglévő ülés nem alkalmas az átalakításra, mert nem ilyen kivitelű, vagy ha több autóban is szükség van magasítóra a helyes üléspozíció eléréséhez? Ez esetben be kell szerezni annyi ülésmagasítót, amennyi csak szükséges, ha nem akarjuk előrelátó módon pakolgatni egyikből a másikba, vagy magunkkal cipelni az ülést. Nyaralások alatt, autóbérlés esetén is őrületes összegeket kérnek el egy egyszerű ülésmagasítóért, kihasználva, hogy repülőútra az ember nem igazán viszi a sajátját.
A kényelem nagyon fontos
Az ülésmagasító egy párnázott ülőrész, amin kényelmes kartámasz van a kényelem érdekében. Egyúttal a karfa az öv elvezetésében is segít.
A családok elégedettségét nagyban befolyásolja hogyan érzik magukat a gyerekek az ülésmagasítóban. Ami nekünk puhának vagy kellemes tapintású huzatnak tűnhet, a gyermekek érzékelése alapján lehet teljesen más megítélésű, ami eltérhet a miénktől. Ha a puha párnázott ülőrészen nyugodtan, kényelmesen tudnak ülni, nem izzadnak bele, akkor az utazás is kellemesebben telik. Nem nyafognak feleslegesen. Ellenben ha minduntalan igyekeznek kibújni az ülésből, gondolkozzunk el, hogy ez vajon csak viselkedési probléma, vagy esetleg a kényelmetlen üléshez lehet köze.
Amikor már ülésmagasítót használ a gyerekünk, ez jóval kisebb helyet foglal el, mint egy bázistalpas autósülés. Ez nagy segítség, főleg abban az esetben, ha több ülést kell egymás mellé elhelyezni, mert értékes centimétereket nyerhetünk vele.
Az ülésmagasítóba könnyebb elhelyezkedni, és a bekötése is jóval egyszerűbb. A gyerekek is szívesen próbálkoznak vele, mert könnyebben hozzáférnek. Ezt egyébként kiskoruktól kezdve érdemes gyakoroltatni, mert hatalmas könnyebbség, ha önállóan tudnak ki- és beszállni az autóba. Legalább egy dologgal kevesebb probléma nyomja a vállunkat.
CSAK ELLENŐRZÖTT, BIZTONSÁGOS TERMÉKEK