Vércsoport-öröklődés
A baba vércsoportját az édesanya és az édesapa vércsoportja alapján ki lehet következtetni. Ebben fogunk most segíteni a vércsoport-öröklődéssel kapcsolatos szabályok rövid ismertetésével.
Mit is érdemes tudni az AB rendszerről?
Ebben a rendszerben négy vércsoportot különböztetünk meg: A, B, AB és 0. Az egyes vércsoportok azt mutatják meg, hogy milyen antigén található a vörösvértesten. Ennek értelmében tehát az A vércsoport esetében A antigén van, a B vércsoport esetében B antigén van, AB vércsoport esetében A és B antigének vannak, 0-s vércsoport esetében pedig nincs antigén a vörösvértesten.
Azonban a vércsoportokat két génvariáció határozza meg, melyeket genotípusnak nevezünk. Ez alapján az A vércsoport genotípusai az AA és az A0, a B vércsoport genotípusai a BB és a B0, viszont AB vércsoport esetén csak AB, és 0-s vércsoport esetén csak 00 lehet. Tehát ha a szülők A és B vércsoportúak, bármilyen vércsoportú lehet gyermekük. Az alábbi táblázat megmutatja az összes lehetőséget.
Mit befolyásol a Rhesus-faktor?
Az Rh rövidítés a Rhesus-faktort jelenti, ami a vörösvértesteken lévő ellenanyag-termelést kiváltó fehérje. Ebben a kategorizálásban az Rh+ dominánsabb, mint az Rh-, tehát különböző szülők esetén is Rh+ lesz a baba, viszont ha mindketten Rh-, akkor a baba is Rh-.
Mikor áll fenn vércsoport-összeférhetetlenség?
Akkor alakulhat ki összeférhetetlenség, ha az édesanya Rh-, de az édesapa miatt a kisbaba Rh+. Ilyen esetben szüléskor keveredik a magzat és az édesanya vére, így az édesanya testében megindul az antitest-termelés. Itt ez még nem okoz problémát, viszont az ellenanyag befolyásolja a következő terhességet: ha ismét Rh+ a baba, az ellenanyag a méhlepényen keresztül eljuthat a magzathoz, és károsíthatja vörösvértestjeit. Természetesen erre is van megoldás: az első terhesség során kapott anti-D injekció.